“No, most már mindenképpen bajba jutsz, Csalóka Péter!”
/mondattöredék a darabból/
WEÖRES SÁNDOR: CSALÓKA PÉTER
MESEJÁTÉK FELNŐTTEKNEK ÉS GYEREKEKNEK
Közismert, hogy Weöres Sándor, a több műfajban is zseniális szerző Szombathelyen született. Éppen ideje volt tehát, hogy a jubiláló FERRUM végre megérkezzen hozzá, és az ő darabjának bemutatójával ünnepelje a 45. születésnapját.
A CSALÓKA PÉTER 1950-ben íródott. A szerző eredetileg népmesei elemekből építkezve, bábjátéknak szánta. A fogantatás időpontja és a szöveg társadalomkritikai „áthallásai” Weörösnél és a Ferrum Színházi Társulásnál sem véletlenek. Előbbi a személyi kultusz diktatórikus berendezkedésére utal.
A darabot csekély dramaturgiai beavatkozással lendületes komédiává varázsoló rendező és társulata viszont a világjárvány okozta közel kétéves szellemi-lelki lehangoltság időszaka utáni örömteli „ébredésre,” az áradó derűre, a nevettetésre, s a gondolkodtatva szórakoztatásra helyezi a hangsúlyt.
Az ábrázolt karakterek nem harsogóak és nem otrombák. A FERRUM arra törekedett, hogy a vígjátéki történetmesélés és jellemábrázolás igazsága érvényesüljön. Ezek az elemek szüljék a humort, nem pedig néhány harsány mondat hatásvadászó tálalása, vagy megjátszása.
Hogy sikerült-e a nemes szándékot megvalósítani?
Ennek megítélése már nem a 45 éves FERRUM, hanem az „ezerfejű cézár,” tehát a közönség dolga!
Egy teendőnk viszont még maradt, amit ezennel bepótolunk:
BÚFELEJTŐEN JÓ SZÓRAKOZÁST KÍVÁNUNK!
Cserpnyák Szederke, Lakatos Dóra, Márczi Renáta, Sövény László, Taródi Dávid, Vinkó Benjamin, Vitkó Vivien
SZEREPLŐK ÉS KÖZREMŰKÖDŐK: